Dalszy znaczący wzrost światowych wydatków na zbrojenia
#zbrojenia #SIPRI #Polska #Niemcy #Rosja #USA
Jak wynika z opublikowanego 28 kwietnia br. raportu Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) globalne wydatki na zbrojenia wzrosły w 2024 r. prawie o 10%. Najbardziej zwiększono nakłady w Europie oraz na Bliskim Wschodzie.
Według autorów raportu wysokość nakładów na zbrojenia w minionym roku wzrosła dziesiąty raz z rzędu, osiągając wartość 2 bln 718 mld dol. W znacznym stopniu odpowiadają za to zwiększone o 17% nakłady w Europie, wliczając w to Rosję, której inwestycje militarne - jak oszacowano - w 2024 r. wynosiły 149 mld dol., co oznacza wzrost o 38%. w porównaniu z 2023 r. Jest to dwukrotnie większy pułap środków niż w 2015 r. i stanowi on obecnie 7,1% PKB Rosji oraz 19% ogółu rosyjskich wydatków publicznych. Z kolei w przypadku Ukrainy nakłady na cele wojskowe wyniosły 34% PKB.
Bardzo znaczący wzrost środków na zbrojenia odnotowano również na obszarze Europy Zachodniej i Środkowej. W tym kontekście w sposób szczególny wskazano na Niemcy i Polskę. W RFN w ciągu ostatniego roku wydatki na obronność wzrosły o 28%, osiągając poziom 88,5 mld dol., a w Polsce o 31% do 38 mld dol., co stanowiło 4,2% PKB.
Z kolei na Bliskim Wschodzie łączne inwestycje militarne zwiększyły się o 15%, a w przypadku Izraela osiągnęły rekordowy – najwyższy od czasu wojny sześciodniowej w 1967 r. – wzrost aż o 65%. Na podkreślenie zasługuje również spadek wydatków wojskowych Iranu o 10%, pomimo zaangażowania tego państwa w różne konflikty regionalne. W ocenie ekspertów SIPRI jest to spowodowane m.in. skutecznością części sankcji międzynarodowych.
Globalnym liderem zbrojeń pozostają Stany Zjednoczone. Ich nakłady na ten cel wzrosły w latach 2023-2024 o 5,7% do 997 mld dol., co stanowiło 66% wszystkich wydatków państw NATO i 37% środków światowych. Znaczącą część budżetu przeznaczono na modernizację amerykańskiego arsenału nuklearnego, aby utrzymać strategiczną przewagę nad Rosją i Chinami. Z kolei Chiny zwiększyły wydatki o 7% do 314 mld dol., co stanowi 50% wszystkich środków przeznaczanych na obronę przez państwa Azji i Oceanii. (S. Wojciechowski)
https://www.sipri.org/publications/2025/sipri-fact-sheets/trends-world-military-expenditure-2024