Roczny Raport Sekretarza Generalnego NATO
#NATO #Mark Rutte #Waszyngton #Ukraina #wydatkinaobronność
Opublikowanie Rocznego Raportu Sekretarza Generalnego NATO 24 kwietnia br. zbiegło się w czasie z wizytą Marka Rutte w Waszyngtonie. W dokumencie zaprezentowano funkcjonowanie Sojuszu Północnoatlantyckiego w 2024 r. Przede wszystkim dokonano analizy i oceny realizacji podstawowej misji NATO, którą jest zapewnienie kolektywnej obrony państwom członkowskim.
W raporcie zaznaczono, że NATO kontynuowało wzmacnianie swojej zbiorowej postawy odstraszania i obrony, zwiększając siły wysokiej gotowości oraz rozmieszczając jednostki na wschodniej flance Sojuszu. Towarzyszyło temu wielowymiarowe wsparcie udzielane Ukrainie, a także zwiększanie odporności infrastruktury krytycznej i łańcuchów dostaw w zakresie obronności. Wskazano na pilną potrzebę przyspieszenia prac na rzecz wspierania silniejszej, bardziej odpornej i innowacyjnej transatlantyckiej bazy przemysłu obronnego.
Wiele uwagi w raporcie poświęcono również kwestiom finansowym. Podkreślono, że wydatki europejskich państw członkowskich oraz Kanady wzrosły w ubiegłym roku o 19,4%. Z kolei budżet wojskowy USA stanowił 64% ogółu nakładów wojskowych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Pierwsze trzy miejsca w zestawieniu przeznaczanych środków w ramach PKB zajmują: Polska (4,07%), Estonia (3,41%) i Łotwa (3,39%), a na czwartej pozycji są Stany Zjednoczone z wartością 3,19%. Niemcy przeznaczyły 2,10% i uplasowały się na 14. miejscu.
Równocześnie zaznaczono, iż kilku państwom członkowskim nadal nie udało się osiągnąć minimalnego progu 2% PKB, ustalonego przez NATO jeszcze w 2014 r. Pod progiem jest 9 państw, w tym m.in.: Belgia (1,29%), Kanada (1,45%) czy Włochy (1,5%). Odrębny przypadek stanowi Hiszpania (1,24%), która choć nie spełnia powyższego kryterium, kilka dni temu zapewniła, że zainwestuje ponad 10 mld euro, aby w tym roku osiągnąć wymagany wskaźnik. (S. Wojciechowski)
https://www.nato.int/nato_static_fl2014/assets/pdf/2025/4/pdf/sgar24-en.pdf